Uważny styl życia
Uważny styl życia to przede wszystkim świadomość siebie. To także zachowanie wrażliwości na innych i otoczenie. To nie ocenianie tego, co jest. To akceptacja w pełni wszystkiego co się wydarza, poddanie się temu, zaprzestanie wewnętrznej potrzeby walki, oporu i sprzeciwu. To obserwacja tego jak myśli i zachowanie wpływają i tworzą świat zewnętrzny.
W mindfulness odpuszcza się kontrolę. Następuje pozwolenie, na to aby działo się to, co ma być. Bez oceny sytuacji. Czasem lepiej odpuścić, gdyż próby nadmiernej kontroli pochłaniają wiele energii. Łatwiej płynąć z nurtem życia, a nie pod prąd. Jedyną akcję, jaką należy wykonać, to wewnętrzna praca nad sobą. Świadomy wybór zmiany nastawienia i oceny. Samo przyzwolenie na istnienie możliwości innego odbioru sytuacji bywa odciążające i powoduje odpuszczenie myśli i związanego z nimi napięcia w ciele.
Niekiedy konieczna jest zmiana perspektywy i sposobu myślenia. Bywa to niewygodne, bo wymaga odpuszczenia tego, co stare, co nie służy. Wówczas otwierają się nowe możliwości i pomysły, które wcześniej były poza zasięgiem wyobraźni. Wymaga to jednak wzięcia odpowiedzialności za postrzeganie rzeczywistości i nowego spojrzenia na sytuację.
Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się. A. Einstein
Nawykiem, który nie ułatwia praktyki mindfulness, bywa obwinianie innych ludzi (lub też samych siebie) za to co się stało. Zrzucanie winy na innych to oddawanie im odpowiedzialności. A to nie przynosi długoterminowych efektów, gdyż sprawy pozostają nierozwiązane.
Można spędzić całe życie na pokazywaniu i udowadnianiu, jak bardzo jest się skrzywdzonym. Takie wychodzenie z poziomu ofiary nie przyniesie z pewnością szczęścia a tylko spowoduje jeszcze bardziej dotkliwe pogrążenie. W ten sposób moc sprawcza zostaje oddana w ręce innych ludzi. Co robić w takiej sytuacji?
Warto, mimo urazy i bólu, zacząć działać. I nie chodzi tu o udowodnienie kto ma rację, tylko o wyjście ponad to: uświadomienie sobie, tego co w danej sytuacji jest najważniejsze i podążenie za tym.
Wymaga to podjęcia decyzji i wyboru wolności od toksycznych uczyć, które ciążąc odbierają szczęście (chociaż bywa to niezauważalne, to jednak nierozwiązane sytuacje niepotrzebnie obciążają, bo zajmują przestrzeń w głowie, nawet jeśli ustawicznie o nich się nie myśli).
Nie zawsze można wpłynąć na innych ludzi (próby zmiany innych pod siebie bywają toksyczne). Można za to zmienić swoje nastawienie do życia, zamiast na siłę uszczęśliwiać innych. Jako ludzie z natury mamy wolną wolę i możliwość wyboru. Dajmy innym żyć tak jak chcą. Ale sami świadomie wybierzmy to, co dla nas dobre i tego się trzymajmy.
Zmianę warto zacząć od siebie samego. Dużo łatwiej przekonać innych do czegoś, jeśli samemu jest się tego chodzącym przykładem i swoją postawą pokazuje się innym, jak to działa.
Dobrze brać odpowiedzialność za własne uczucia. To jak się czujesz ma wpływ na innych – partnerów, dzieci, wszystko to co Cię otacza. Emocje wytwarzają wibracje w ciele. Wibracje z koleji przyciągają sytuacje o podobnej do siebie energii (na podstawie prawa przyciągania).
Jeśli uśmiechniesz się przyjaźnie do kogoś na ulicy, jest duże prawdopodobieństwo, że ta osoba odwzajemni ten uśmiech. Jeśli będziesz niemiły w sklepie np. dla obsługi, bo masz „gorszy dzień” to Twoje dzieci, partner, którzy Ci towarzyszą również odczują to na własnej skórze.
Dlatego warto dbać o samopoczucie każdego dnia. Warto poświecić chwilę tylko dla siebie i wsłuchać się w swoje emocje i potrzeby. Świadomość siebie to pierwszy krok do prawdziwie szczęśliwego życia.
Poniżej kilka punktów podsumowujących uważny stylu życia:
- nie można zmienić przeszłości, ale można pracować nad podejściem do tego, co się kiedyś wydarzyło (nie musisz nikomu wybaczać, bądź szczery wobec swoich uczuć, chociaż zmierzenie się z nimi bywa trudne, to jednak może okazać się najlepszą decyzją)
- poluźnij nadmierną kontrolę sytuacji i innych ludzi
- masz wpływ na rzeczywistość, która Cię otacza tu i teraz, wybieraj świadomie myśli i zachowania
- weź odpowiedzialność za swoje emocje, zmień to jak się czujesz i postrzegasz sytuację (ale nie zamiataj niczego pod dywan, zwłaszcza jeśli ktoś Cię uraził, nie musisz przyzwalać na takie zachowanie)
- nie obwiniaj innych ludzi, ani wydarzeń, oddajesz im tym samym moc sprawczą (pamiętaj, że w Twojej mocy jest podjęcie działań mających na celu najlepsze zadbanie o siebie)
- zamiast próbować zmieniać innych – skup się na sobie, swoich możliwościach i celach
- dbając o własne dobre samopoczucie pozytywnie wpływasz na ludzi, którzy Cię otaczają
- miej świadomość, że zawsze masz wybór, masz sprawczość i jesteś odpowiedzialny za własne życie – w każdej sytuacji istnieje wiele możliwych rozwiązań, jeśli się na nie otworzysz.
Jak mogę Ci pomóc?
Wyświetlanie 1–4 z 8 wyników
Mindful lifestyle
Mindful lifestyle is not only self-awareness but also observation of our thoughts and behaviour that have impact on the inner and outer world. Mindfulness also means maintaining sensitivity to others and to the environment. It’s not judging what is. It is the acceptance of everything that happens, surrendering to it, ceasing the internal need for struggle and resistance. It’s an observation of how thoughts and behavior influence and create the outside world.
Control is given up in mindfulness. It is about allowing things to happen. Without any judgement. Sometimes it’s better to let go as excessive control as it consumes a lot of energy. It is easier to flow with the current of life, not against it. The only action to be carried out is internal work on self. A conscious choice of attitude change. Just allowing the possibility of a different reception of the situation can be relieving and cause the release of thoughts and associated tension in the body.
Sometimes what is needed is a change of perspective and the way of thinking. It can be uncomfortable because it requires letting go of what is old and what does not serve. Then new opportunities and ideas open up that were previously beyond the reach of the imagination. However, this requires taking responsibility for perceiving reality and a new, fresh look at the situation.
We can’t solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them.
A. Einstein
Sometimes it is not possible to control everything around – things just happen. But in those moments when life surprise people often tend to blame other or even themselves for things going wrong. Blaming others is giving you responsibility away. And this does not bring long-term effects, because things remain unresolved.
The problem here is that blaming doesn’t help anyone – refusing to accept what is, you do not give yourself space to take anything that is coming without judgment (we often think: it is wrong coz I didn’t plan it).
Luckily there is other way of looking at things – you can give yourself choice and distance to the situation, look at it from different perspective. This attitude opens new doors of possibilities that you cannot see while staying fixed to the lost/pain/problems. Sometimes just the awareness and acceptance of what is, helps to release some of the unwanted emotions (anger, frustration, fear) – but first they need to be felt in your body.
Often to move out of a toxic situation, that is draining energy, the first step would be to forgive ourselves for what happened (sometimes it’s easier to forgive yourself for not forgiving the others). It is the past we cannot change it but we can build a new and better future, if we decide to do so. Yet the acceptance and forgiveness seems to be so simple but so hard to do in many cases – it is always worth to give it a try.
Often, we want to change other people or we believe once they change we will be more happy. But this can be misleading – waiting for someone to change, may never happen and we lose our energy and time on it. Instead start changes first with yourself to be a role model for others.
It’s also important to remind ourselves that the way how we feel has impact on others – especially those who are most close to us – our loved ones. If we are happy we can share the happiness with others, if we are sad this also has impact on our society but not in such a positive way. So, it’s worth it, to spend some time every day to understand ourselves better (our emotions, need, feelings). Self-awareness is the first step to more happy and fulfilled life therefore mindfulness is inevitable part of our life.
Below short summary of mindful lifestyle:
- You can not change the past but you can change your perception of it
- You can change your now reality by choosing your thoughts more carefully
- Take responsibility for your emotions – don’t blame others
- Don’t try to change other people – focus on yourself, your your goals and your plans
- If you’re more happy, you will affect people around you in a more positive way
- You have a free will and you are responsible for your life – no one else