fbpx

Praca z małym dzieckiem

Najniższym poziomem świadomości jest podświadomość – to w niej zapisane są wszystkie automatyczne zachowania: reakcje, style radzenia sobie w różnych sytuacjach, wyuczone sposoby działania, nawyki (więcej na ten temat piszę w artykule moc przekonań). Praca z podświadomością to praca z małym dzieckiem – niegdyś zaniedbanym i opuszczonym, którego potrzeby wielokrotnie zostały pominięte. Warto na nowo połączyć się z tą wersją siebie i nawiązać wartościową więź: pełną miłości, wsparcia i zrozumienia. To w małym dziecku drzemią pokłady kreatywności, spontaniczności, beztroski i bezgranicznej chęci poznawania świata.

Czym jest małe wewnętrzne dziecko?

To część w każdym z nas. Dziecko wnosi radość, spontaniczność, witalność i energię. To też niepowstrzymane wyrażanie wszystkich potrzeb, pragnień, odczuć i emocji – zarówno tych pozytywnych jak i tych mniej chcianych w tym także złości, lęku i wstydu. Nawiązanie relacji z wewnętrznym małym dzieckiem to ważny krok w pokochaniu siebie. Zauważenie i uszanowanie emocji oraz potrzeb małej istoty w sobie przekłada się na lepsze zrozumienie dorosłej wersji siebie. Bezwarunkowa akceptacja małego wewnętrznego dziecka to ważny krok w kierunku lepszego poznania siebie. Uszanowanie małego dziecka w sobie wzmacnia poczucie własnej wartości.

Kiedy skrzywdzone wewnętrzne dziecko zostaje odnalezione i otoczone opieką, zaczyna się pojawiać twórcza energia cudownego naturalnego dziecka. Połączone z nami, staje się ono źródłem odnowy i witalności. C.G. Jung

Jak pracować z małym wewnętrznym dzieckiem?

We wnętrzu każdego z nas kryje się małe dziecko, przejawiające się w postawie osoby dorosłej. Niekiedy bywa ono radosne, spontaniczne i kreatywne a czasami niezadowolone, zezłoszczone, przestraszone. W psychologii mówi się o trzech trybach małego dziecka:

  1. tryb wrażliwego dziecka, które potrzebuje wsparcia, pocieszenia, współczucia, życzliwości
  2. tryb złoszczącego się, impulsywnego dziecka, które potrzebuje dyscypliny, określonych granic, a czasami także uznania i akceptacji, zwłaszcza gdy tryb ten jest wtórny i pierwotnie wynika z trybu wrażliwego dziecka
  3. tryb szczęśliwego dziecka, które potrzebuje możliwości i przestrzeni do wyrażanie siebie. 

Co zrobić, żeby zadbać o małe wewnętrzne dziecko:

  1. Nawiąż z nim relację – przekieruj uwagę do swojego wnętrza, zauważ je
  2. Uszanuj emocje małego dziecka – one nie biorą się bez powodu (może czuje się porzucone, niedocenione, zaniedbane, niezauważone, nieważne, niechciane, niedocenione, niepotrzebne)
  3. Zatroszcz się o jego potrzeby – może potrzebuje przytulenia, może chwili uwagi, wsparcia lub troski. Wesprzyj dobrą myślą (propozycje afirmacji poniżej). Pokaż, że jest ważne, wartościowe, potrzebne, że ma prawo do własnego zdania. Doceń małe dziecko lub zadbaj o zdrowe granice dla niego/niej. Utwierdź w tym, że zasługuje na to co najlepsze. Powiedz jej/ jemu:
  • Jestem przy Tobie 
  • Akceptuje Cię taka_im jaka_i jesteś
  • Wierzę w Ciebie 
  • Zależy mi na Tobie 
  • Jesteś bezpieczna_y
  • Jesteś dla mnie ważna_y
  • Jesteś wartościowa_y
  • Jesteś potrzebna_y
  • Twoje zdanie jest dla mnie ważne i liczy się

List do małego dziecka

W ramach pracy ze swoim małym wewnętrznym dzieckiem proponuję, abyś napisał_a list do niej/niego. Możesz zainspirować się tekstem poniżej (stworzyłam go podczas jednych z warsztatów): 

Moja/Mój drogi/droga mała…. (tutaj wpisz swoje imię)

wierszyk dla Ciebie dziś napisany mam, 

wiem jak bardzo teraz boisz się,

chodź złap za rękę mnie,

jeśli chcesz,

zaprowadzę Cię tam, gdzie lepsze jutro jest.

Wiem, że jeszcze wiele nauczyć muszę się,

ale obiecuję, że lepiej Tobą zajmę się.

Daj mi tę szansę, proszę Cię!

A obiecuję, że nie zawiodę Cię.

Każdy dzień może lepszy być,

kiedy pozwolisz mi blisko Ciebie być.

Jako Twoja wersja dojrzała, 

zadbam i w obronie Twojej stanę.

Bo czuję, że siłę teraz mam,

siłę i głos, którą niegdyś odebrano nam.

I pamiętaj, że dla mnie piękna/ piękny, mądra/mądry i ważna/ważny będziesz zawsze!

Twoja/ Twój… (tutaj wpisz swoje imię)

Możesz powracać do tego tekstu (lub innej, własnej wersji) kiedy poczujesz taką potrzebę. Praca z małym dzieckiem jest pomocna zwłaszcza w momentach, gdy górę biorą niekontrolowane emocje: czujemy się niepewnie, wycofujemy się lub wręcz przeciwnie, krzyczymy, stajemy się agresywni. Warto wtedy zatroszczyć się o siebie, przyjrzeć się zachowaniu, zrozumieć niewyrażone potrzeby stojące za emocjami, dać sobie przestrzeń na naturalny powrót do stanu równowagi (bez krytykowania siebie, poprzez ukojenie wnętrza np: przytulenie, wybaczenie sobie).

Po co pracować z małym wewnętrznym dzieckiem?

Pracować z małym wewnętrznym dzieckiem warto po to, żeby podnieść swoją energię, poczuć flow – otworzyć się na przepływ. Odblokować się na spontaniczną radość i kreatywność. A także jeśli chcesz doskonalić swoją praktykę mindfulness i mieć satysfakcję z pełnego bycia w tu i teraz. Oraz jeśli chcesz zapomnieć o troskach codzienności i pozwolić sobie na dobrą zabawę, kontakt z małym wewnętrznym dzieckiem z pewnością Ci w tym pomoże. 

Poniżej zamieszczam karty pracy z małym wewnętrznym dzieckiem. A jeśli potrzebujesz wsparcia w nawiązaniu relacji ze swoim wnętrzem, zapraszam Cię na konsultację, podczas której omówimy wybrane przez Ciebie kwestie. Link do zapisu na 30 minutowe, nieodpłatne spotkanie znajdziesz tutaj.

Jak mogę Ci pomóc?

Wyświetlanie 1–4 z 8 wyników